Welcome to our community

Be a part of something great, join today!

Word Problem - Functions

N0ximas

New member
May 15, 2013
2
Need help with the following word problem:

You are going to sell oranges by the box full. The first supplier will sell you a box of 20 oranges for \$16 a package, but there is an additional charge of \$300.00 per month to purchase oranges from the company.

1. Find and show you how you found the formula for C(N), which is what it costs your group for oranges, in which n is the # of boxes of oranges.

For this problem, I came up with the formula: C(N) = (\$16.00 N)+ \$300 Am I on the right track?

2. Determine P(p), which models your profit if you buy your oranges from this company. Do not forget to rewrite your cost function in terms of your selling price, p.


3. What kind of function is P.


4. When you charge this price, how many boxes are sold?


5. Find the maximum profit.


I need the solutions and steps to derive the solutions to these five questions.
I sort of know how to get the answers, but I just want to make sure my conclusions are valid. All help is appreciated.
 
Last edited by a moderator:

MarkFL

Administrator
Staff member
Feb 24, 2012
13,775
First, I wanted to let you know that the dollar sign is a tag for \(\displaystyle \LaTeX\), so you need to precede them with a backslash so that they display as simply dollar signs.

1.) Yes you are on the right track, however, I would simply state that the cost is in dollars, so that you can drop the dollar signs from the function definition:

\(\displaystyle C(n)=16n+300\)

The problem asks you to state how you came to this conclusion...can you state why this function works?

2.) Profit is revenue minus costs. Assume you sell all of the boxes you buy. What will the revenue be?
 

N0ximas

New member
May 15, 2013
2
First, I wanted to let you know that the dollar sign is a tag for \(\displaystyle \LaTeX\), so you need to precede them with a backslash so that they display as simply dollar signs.

1.) Yes you are on the right track, however, I would simply state that the cost is in dollars, so that you can drop the dollar signs from the function definition:

\(\displaystyle C(n)=16n+300\)

The problem asks you to state how you came to this conclusion...can you state why this function works?

2.) Profit is revenue minus costs. Assume you sell all of the boxes you buy. What will the revenue be?
Thanks for the hint on problem 2. So would P(p) be:

P(n) = pn - 16n - 300 =-(p16)n - 300


I know the function type is based on the power. If the power is 1, then the function is linear. Since the power is 1, the function is linear.


For last question, I concluded that the max is positive infinity because there is no limit to how many oranges you can sell. But I also think it could be undetermined because we don't know what the maximum is. I'm not sure what to say, positive infinity or cannot be determined.

I could not find an answer to question 4. Price certainly does correlate with sales. However, determining a solid and exact price is impossible.
 
Last edited:

MarkFL

Administrator
Staff member
Feb 24, 2012
13,775
Have you left out a relationship between $n$ and $p$? The instructions say to write the cost function in terms of $p$ for part 2, but without some relationship between the two variables, I don't see how this can be done.